تاریخ خبر:‌چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - بازدید:‌۲۹۰
ورود طلاب به عرصه هنر و رسانه، نوید بخش تحول رویدادهای انقلابی و دینی است

مراسم افتتاحیه سال تحصیلی ٩٨-١٣٩٧ دانشکده دین و رسانه در قم برگزار شد.

آیین" افتتاحیه سال تحصیلی 98-1397 دانشکده دین و رسانه - قم" با حضور دکتر اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما و حجت الاسلام و المسلمین رفعتی نائینی مشاور رسانه ای مدیر حوزه های علمیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده دین و رسانه، در این مراسم دکتر شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صداوسیما با گرامیداشت ایام سوگواری سید الشهداء(ع) بیان کرد: چشم های امیدوار زیادی از زمان تأسیس تا امروز به دانشکده دوخته شده و توقعات زیادی نسبت به آن وجود دارد که در رأس همه، انتظارات مقام معظم رهبری(مدظله) در جهت تحقق اهداف و آرمان هایی است که دانشگاه در راستای نیل به آن تعریف شده است.

دکتر اسفندیاری تصریح کرد: در چند سال اخیر راهبرد صدا و سیما نسبت به دانشگاه تغییر کرد و این را در دانشکده قم به شکل آشکاری با تأسیس ساختمان جدید احساس کردیم. زمانی در سازمان، نگاه های مطلوبی نسبت به دانشکده قم وجود نداشت و گاهی سخن از تعطیلی آن به میان می آمد؛ اما از زمانی که دکتر عسکری عهده دار ریاست صدا و سیما شدند، راهبردهای متعددی تغییر کرد که یکی از آن ها همت و پیگیری ویژه برای تکمیل ساختمان دانشکده دین و رسانه بود و در آغاز سال جاری به ثمر رسید و افتتاح شد.

وی با اشاره به پیگیری ریاست سازمان از وضعیت توسعه فیلمنامه نویسی خاطر نشان کرد: یکی از موضوعات مهم، راه اندازی مجدد رشته ادبیات نمایشی در دانشگاه است. اما اخیراً ریاست سازمان تأکید داشتند در قم در زمینه ادبیات نمایشی و فیلمنامه نویسی برنامه ریزی مفصلی صورت گیرد و در قالب آموزش های رسمی وکارگاه های آزاد، زمینه آموزش طلاب مستعد فراهم آید که در این زمینه اخیراً جلساتی با اساتید فیلمنامه نویسی و مدیران بخش های سفارش دهنده فیلمنامه های داستانی همچون سازمان سینمایی بنیاد فارابی، سیما فیلم و سازمان اوج برگزار کرده ایم تا با ارائه راهکارهایی، زمینه ورود نسل جدیدی از فیلمنامه نویسان در این مسیر فراهم شود.

دکتر اسفندیاری با اشاره به راه اندازی رشته «نویسندگی خلاق» در مقطع کارشناسی در دانشگاه صدا و سیمای تهران و انتظارات موجود از دانشکده قم گفت: راه اندازی رشته «فیلمنامه نویسی پیشرفته» در مقطع کارشناسی ارشد با گرایش «اقتباس از متون دینی در مناسبت ها و آئین های دینی» (از میان 4 گرایش موجود)، برای اجرا در دانشکده قم در حال پیگیری است و انتظار این است که در این کالبد جدید، یک روح و حرکت فکری، فرهنگی، علمی و هنری جدیدی دمیده  شده و ثمرات آن برای صدا و سیما نمود پیدا کند.

استادیار دانشکده سینما- تئاتر دانشگاه هنر با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در خصوص تبلیغ دین اظهار کرد: این آیات، بر انجام رسالت تبلیغ در عین عدم ترس از غیر خدا تأکید می کند و بی تردید نسبت عمیقی بین تبلیغ کلام خدا و شهامت و شجاعت وجود دارد.

دکتر اسفندیاری ادامه داد: در 40 سال گذشته دائماً در خطر و تهدید به سر می بریم و ممکن است برای نسل جوان این سؤال پیش آید که این وضع تا کی ادامه خواهد داشت؟ رسانه های بیگانه با خباثت های بی­شمار، دائماً تشویش و نا امیدی را به جامعه تزریق می کنند و حتی حاضر نبودند واقعیت امیدبخش درباره کاهش قیمت ارز در چند روز گذشته را بازتاب دهند! این توطئه ها از سوی دشمن عجیب نیست؛ چون قرار است با تزریق ناامیدی فروپاشی از درون را پیش برند؛ باید در برابر این امواج، عده ای با شجاعت جهت تبلیغ وارد رسانه شوند و بدانند در این راه جز خطر کردن ره آورد دیگری نیست و با کناره کشیدن و بی تفاوتی تغییری ایجاد نمی شود. اگر کسی حرف حق را صریح بزند، گفتمانی که سعی در ایجاد انفعال و یأس و بی تحرکی دارد، واژگون خواهد شد.

وی با اشاره به ایجاد یأس ناشی از انشار اخبار روزانه رانت خواری و فساد  اظهار کرد: دشمن می داند که اگر ریشه عمیق این مردم از درون منفعل شود، جریان مذهبی و انقلابی مورد تهدید قرار می گیرد و با انفعال این گروه های پیشرو اجتماعی، به اهدافش خواهد رسید. وقتی مطالبه بخش های فعال جامعه به شکل نامطلوبی در رسانه ها بازنمایی می شود، فضای نامناسبی ایجاد می کند و شکستن این فضا، فعالان رسانه ای جسور و شجاع می طلبد. نگاه عدم تناسب هنر با مبارزه و سیاست و اختصاص آن به عواطف و احساسات، تکلیف زدا است و با روحیه مطالبه گری و اثر گذاری منافات دارد.

رئیس دانشگاه صدا و سیما با توصیه مطالعه تفسیر شهید آوینی بر پیام امام خمینی(ره) به هنرمندان در سال 67 با عنوان «منشور تجدید عهد هنر» اضافه کرد: هنرمند نمی تواند بدون تعهد باشد و اگر هنر را تجلی حقیقت بدانیم، مگر حق جز در برابر باطل، تجلی پیدا می کند؟ مگر انسان جز در مصاف حق و باطل، امکان کمال می یابد؟ افرادی که شعار انسانیت می دهند ولی در میدان مبارزه حق و باطل کنار می کشند، نباید ادعای انسان بودن کنند. هنر در عالی ترین شکل خود تجلی حقیقتی است که جز با مبارزه به دست نمی آید. از این رو امام خمینی(ره) در پیام به هنرمندان و نیز پیام برای شهادت شهید چمران، از شهادت با واژه هنر یاد می کند و شهادت را بالاترین مرتبه هنرمندی انسان ها می داند که این امر بیانگر امکان نیل به کمال انسانیت در این مسیر است.

دکتر اسفندیاری ابراز امیدواری کرد دانشجویان می توانند با آثار و نوشته های خود، افکار و دلها را به سمت کمال هدایت کنند و  اساتید نیز با برنامه ریزی و راه اندازی رشته ها، و مدیران هم با راه اندازی دوره های مهارت افزایی، می توانند به این نیاز جامعه پاسخ دهند.

وی با بیان اینکه دوره های رسمی امروز نیاز دانشجویان را تأمین نمی کند و دانشجویان برای ورود به رسانه، مهارت بیشتری لازم دارند، اضافه کرد: با قولی که ازمسئولان عالی رتبه سازمان در حوزه پژوهش گرفته ایم، از امسال با قوت بیشتری در حوزه پژوهش گام خواهیم برداشت. امید است اساتید با توان بیشتری وارد این حوزه شوند و این امکان وجود دارد که مبالغ قراردادهای پژوهشی اساتید با مراکز خارج از دانشگاه، به بودجه دانشکده اضافه شود.

دکتر اسفندیاری با نوید 5 برابر شدن بودجه تولید دانشجویی دانشگاه و ابراز امیدواری به فعال تر شدن این بخش در دانشکده دین و رسانه اعلام کرد: شبکه رادیو و تلویزیونی دانشگاه صدا و سیما در بستر "آی پی تی وی" به زودی راه اندازی می شود و تولیدات دانشجویان قم نیز می تواند در کنداکتور این شبکه قرار گیرد. همچنین در آینده نزدیک با برخی از شبکه های سیما از جمله شبکه چهار و شبکه آموزش، برای تولید برنامه های مشترک تفاهم نامه هایی منعقد خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: این برنامه ها و شبکه ها نیاز به تقویت بنیه پژوهشی دارند و برنامه هایی که جسورانه و نوآورانه باشند، قطعاً جایگاه خوبی را به دست خواهند آورد. البته در هفته نوآوری، واحد کارآفرینی دانشگاه، برنامه ویژه ای به منظور جمع آوری طرح های نوآورانه در حوزه تلویزیون با مشارکت اسپانسرها برگزار خواهد کرد و دانشجویان قم نیز اگر ایده ای برای برنامه های نوآورنه دارند، می توانند وارد رقابت این عرصه شوند.

رئیس دانشگاه صدا و سیما نوید داد: امسال در «دانشکده هنرهای دیجیتال» امکان فعالیت در عرصه های فرهنگی، پژوهشی و آموزشی در رشته های جدید، مانند جلوه های ویژه، بازی های رایانه ای و انیمیشن در مقاطع بالاتر فراهم خواهد شد که نشان از توجه ویژه سازمان به این عرصه است. همچنین معاونت پژوهشی و شورای پژوهش و فناوری دانشگاه هم بعد از سال ها تعطیلی احیا خواهند شد و ما چشم انتظار همکاری اساتید و دانشجویان دانشکده قم در طرح ها، ایده ها و پروژه ها هستیم و انتظار می رود خروجی فرهنگی و هنری خوبی را شاهد باشیم.

وی خبر داد: اخیراً فیلمبرداری اولین سریال نمایشی از تولیدات دانشجویی دانشگاه صدا و سیما آغاز شد و معاون سیما از پشت صحنه آن بازدید کردند. این در حالی است که به دلیل مشکلات ساخت سریال، در سالیان گذشته صرفاً کارهای کوتاه و تک قسمتی تولید می شد. اما امسال عده ای از دانشجویان به سمت تولید سریال رفتند و یکی از شبکه ها نیز قول پخش آن را داده است. دانشکده قم نیز می تواند در این عرصه ها ورود کند تا شاهد رشد و شکوفایی تولیدات دانشجویی در این شهر مقدس باشیم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه به بیانات رهبری(مدظله) اشاره کرد و گفت: «معظم له فرمودند در جبهه نرم، باید نگاه خوشبینانه و امیدوارانه باشد؛ نه نگاه ناامیدانه و بدبینانه! زیرا نتیجه این نگاه بی عملی، بی تحرکی و انزواست و این همان است که دشمن می خواهد».

اسفندیاری در پایان خاطر نشان کرد: همه سختی ها ناشی از ضعف ما نیست و اگر امروزه این فشارها اوج گرفته، ناشی از قدرت ماست. در این چند سال تمامی جبهه ظلم و استکبار متحد شدند تا ما را زمین بزنند و در منطقه میلیارد ها دلار هزینه کردند و نبردی سیاسی و رسانه ای از سوی ابرقدرت ها در مقابل جمهوری اسلامی به راه انداختند. در این میدان، رسانه و فرهنگ و هنر غالب است و بدون هویت، امکان نداشت این پیروزی ها تداوم یابد. همچنین بدون ایفای وظیفه توسط فعالان رسانه ای، نمی توانیم این هویت و پیشینه را به درستی بازنمایی کنیم.

گفتنی است در ابتدای این مراسم دکتر علیرضا پویا رئیس دانشکده دین و رسانه، ضمن خیر مقدم به مسئولان حاضر در مراسم با اشاره به اینکه حضور دانشجویان در طول سال های گذشته تاکنون منشاء تجربیات زیادی بوده است، گفت: امیدواریم دانشجویان در فعالیت های علمی و آموزشی با نظم، دقت، تمرکز، حفظ شرایط اخلاق و همراه کردن دروس حوزوی گام بردارند.

دکتر پویا افزود: بخش هایی از منویات مقام معظم رهبری(مدظله) و انتظارات ایشان از دانشگاه ها هنوز محقق نشده که این امر رسالت دانشجو و طلبه را در تحقق این اهداف افزایش می دهد.

وی در ادامه گفت: در دوره اخیر، اتفاقات مهمی پیرو تلاش های قبلی رخ داد و بنایی به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری، مادی و معنوی و تدارکات و علمی نهاده شد که با تداوم هدایت های ریاست دانشگاه ظرفیت های این دانشکده در مسیر تأمین نیازهای حوزه ارتباطات و رسانه های جمعی بیش از پیش فعال خواهد شد.

رئیس دانشکده دین و رسانه خاطرنشان کرد: امروزه بسیاری از موضوعات تئوریک در زمینه ارتباطات و رسانه های جمعی، ترجمه ای است و این مباحث علاوه بر نداشتنِ زیر بنای اندیشه دینی و جهت گیری های اخلاقی و معنوی، کارآمدی لازم را برای ساماندهی و مدیریت یک جامعه اسلامی دارا نیست.

دکتر پویا افزود: دانشگاه صدا و سیما برای تقویت دانشکده دین و رسانه اهتمام دارد که یکی از نشانه های آن، ایجاد برخی رشته های مهم از جمله رشته «فلسفه رسانه»، در این دانشکده است. این رشته اهمیت زیادی دارد و چند سالی است که برخی کشورهای پیشرو مانند آمریکا و آلمان درصدد پایه گذاری این رشته هستند؛ چرا که در هر کاری به مبانی فلسفی آن توجه دارند.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: آنچه بنده در این دانشکده مشاهده می کنم، نوید آینده ای پر از موفقیت، شادابی، امید، و طراحی و سازماندهی مباحث مختلف حوزه دین و رسانه برای پاسخگویی به نیازهای سازمان صدا و سیما است.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشکده صدا و سیما قم می باشد .