Delicious facebook RSS ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی PDF
کد خبر : 20645
تاریخ انتشار : 3 دی 1391 13:17
تعداد بازدید : 1566

آیت الله نوری همدانی: استفاده از مبانی دینی در فیلم امری بسیار دشوار است

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه ساختن فیلم های دینی بسیار دشوار و حساس است گفت: قدم گذاشتن در عرصه فیلمسازی برای ترویج فرهنگ نماز کاری بسیار پرارزش و دشوار است

حضرت آیت‌الله نوری همدانی در دیدار با مدیرکل و جمعی از مدیران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با بیان اینکه استفاده از هنر برای تبلیغات مبانی اسلامی بسیار مفید است گفت: باید از این فرصت استفاده کرده و به ترویج مبانی دینی در جامعه بپردازیم. 
وی با بیان اینکه فیلم یکی از ابزارهای هنر است که نقش موثری در فرهنگ‌سازی یک جامعه دارد تصریح کرد: باید به موضوعات اخلاقی در فیلم‌ها پرداخته شود. 
این مرجع تقلید با بیان اینکه استفاده از مبانی دینی در فیلم امری بسیار دشوار است گفت: به صورت ملموس نمی‌شود حس معنوی را در یک فیلم به نمایش گذاشت به همین دلیل قدم گذاشتن در این عرصه با مشکلاتی همراه است. 
حضرت آیت‌الله نوری همدانی به دلایل علما برای به تصویر نکشیدن ائمه اطهار (ع) در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی اشاره و ابراز کرد: در تصاویر نمی‌توان حس معنوی را به مخاطب تفهیم کرد چرا که این تمثیل مقایسه‌ای نادرست از یک شخصیت با معصومین را به دنبال دارد. 
وی تاکید کرد: بهتر است فیلم‌سازان به ساخت آثاری که به مبانی نماز می‌پردازد اهتمام داشته باشند و با هنرنمایی تاثیرات نامطلوب سبک شمردن نماز را با استفاده از منابع فقهی و روایی به نمایش بگذارند. 
این مرجع تقلید ادامه داد: قدم گذاشتن در عرصه فیلم‌سازی برای ترویج فرهنگ نماز کاری بسیار پر ارزش و دشوار است که باید با دقت و جدیت به آن پرداخته شود. 
وی با بیان اینکه ما از به تصویر کشیدن حس‌های معنوی در فیلم‌ها ناتوان هستیم ابراز کرد: باید با استفاده از خضوع و خشوع بندگان در مقابل خداوند حسی معنوی در فیلم‌هایی که به مبانی نماز می‌پردازد ایجاد کنیم. 
حضرت آیت‌الله نوری همدانی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: برخی از شایعه‌ها حاکی از آن است که شب یلدا جهان به پایان می‌رسد در حالی که این موضوع از نظر اسلام امری مردود است. 
وی در بخش پایانی سخنان خود ابراز کرد: امیدواریم جشنواره نماز و نیایش در فرهنگ‌سازی دینی در جامعه نقشی موثر ایفا کند. 
در ابتدای این دیدار سیدمرتضی اسماعیلی طبا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در سخنانی به ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده در خصوص برگزاری جشنواره سراسری نماز و نیایش به روایت دوربین پرداخت. 
پنجمین جشنواره سراسری نماز و نیایش به روایت دوربین با سه محور عکس، فیلم، فیلم نامه  از دوم تا پنجم بهمن ماه به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و انجمن سینمای جوانان ایران در قم برگزار می‌شود.

ثبت شده توسط : احمد مهدیه

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

تمامي حقوق اين سايت متعلق به دانشکده صدا و سيما قم است.